Czym jest przemoc? Jak ją rozpoznawać i nazywać? Czy przemoc to jedynie akt agresji? W naszym pierwszym podkaście kilka wprowadzających definicji i myśli o rodzajach przemocy. Zachęcamy do słuchania i włączenia się w akcję “Czwartki na czarno” Związku Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA.
Zjawisko nadmiernej kontroli jest bardzo ważnym apektem przemocy zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i przestrzeni publicznej. Kobiety są nadmiernie kontrolowane w związkach intymnych, rodzinach, jak i podlegają stałej kontroli, krytyce w społeczeństwach o tradycyjnym, “plemiennym” rycie.
Przemoc ze względu na płeć występuje częściej w kulturach tradycyjnych, o wartościach plemiennych, gdzie istnieje ostry podział na świat “męski”/”kobiecy”/”dziecięcy” i dochodzi do dewaluacji wszystkiego, co wiąże się ze “światem kobiet”. Statystyki policyjne mówią, że od 70 % do nawet 90% osób doświadczających przemocy to kobiety.
Przemoc ze względu na płeć jest częstym zjawiskiem w naszym kraju. Czym jest “kultura gwałtu”, która przyzwala na przemoc słowną, psychiczną i przymyka oko na molestowanie? Od kiedy zaczyna się przyzwolenie na przemoc względem kobiet?