Polska YWCA

Czwartki na czarno

Przemoc ze względu na płeć jest głęboko zakorzeniona w naszych kulturach, instytucjach i religiach. Wpływa na nas samych, na tych, których kochamy, na nasze społeczności i cały świat. Przemoc ze względu na płeć jest tragiczną rzeczywistością w każdym kraju. W obawie przed stygmatyzacją ofiary często milczą, a przemoc jest zazwyczaj ukrywana. 

Nikt nie jest zwolniony z obowiązku wypowiadania się przeciwko przemocy. Kobiety, dziewczyny, mężczyźni, chłopcy – wszyscy potrzebują czuć się chronieni przed gwałtem i przemocą w domach, szkołach, pracy, na ulicach; w całym społeczeństwie.

Zapoczątkowana przez Światową Radę Kościołów w latach 80. ekumeniczna kampania „Czwartki na Czarno” jest formą pokojowego protestu przeciwko przemocy i gwałtom, zwłaszcza podczas wojen i konfliktów. Jest to międzynarodowa kampania przeciwko przemocy seksualnej, szczególnie przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Kampania zachęca do noszenia czarnych ubrań w czwartki jako wyrazu sprzeciwu wobec przemocy i wyrażenia solidarności z ofiarami przemocy seksualnej, kwestionuje postawy, które powodują gwałty i przemoc i jest formą wyrażenia solidarności z ofiarami przemocy seksualnej, nieważne czy są to kobiety, mężczyźni czy dzieci. I chociaż często czarny był powiązany z negatywnymi konotacjami rasowymi, to w tej kampanii czerń jest używana jako kolor siły i oporu.

Kampania „Czwartki na Czarno” przypomina o potrzebie podjęcia działań w celu zapobiegania przemocy, wspierania ofiar i zmiany kultury, która toleruje przemoc wobec kobiet. Poprzez noszenie czarnych ubrań i udział w akcjach edukacyjnych oraz protestach, uczestnicy kampanii przyczyniają się do zwiększenia świadomości społecznej na temat tego problemu oraz dążą do stworzenia świata, w którym kobiety i wszyscy ludzie są traktowani z godnością i szacunkiem, bez względu na płeć czy pochodzenie.

Jak Polska YWCA jesteśmy przeciwko wszelkiej przemocy, a także nierówności płci, mamy nadzieję, że nasza organizacja da możliwości do dyskusji o tym i działania, niezależnie od wyznania, Kościoła i poza nim. Więcej, chcemy, żeby osoby doświadczające przemocy ze względu na płeć otrzymały przestrzeń na wypowiadanie się i wsparcie. [Myślimy o prowadzeniu poradnictwa w Warszawie i online dedykowanego kobietom i dziewczynom. Rozglądamy się za projektami, które wesprą nas w tym finansowo.]

Udawanie, że nie ma przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć jest nieuczciwe. Nie można tak po prostu odwracać wzrok i mówić, że to się nie dzieje. Dlatego chcemy o tym mówić, dlatego „przyniosłyśmy” tę kampanię do Polski.

Jako chrześcijanki jesteśmy przekonane, że Bóg o nas się troszczy. Jako kobiety YWCA czujemy się wezwane do wzajemnej pracy w dążeniu do świata, w którym nie będzie gwałtów i przemocy.

Chcesz do nas dołączyć?

Chcesz okazać swoją solidarność z osobami, które doświadczyły przemocy? Chcesz publicznie wzywać do zaprzestania przemocy ze względu na płeć?

W czwartki ubieraj się na czarno, przypnij do swojej koszulki, bluzy, torby przypinkę, aby zadeklarować, że jesteś częścią globalnego ruchu przeciwko postawom i praktykom pozwalającym na gwałt i przemoc. 

Okaż swój szacunek kobietom, które mówią „Nie” na niesprawiedliwość i przemoc. Zachęć innych do przyłączenia się do tej kampanii. 

Przypinki – odbiór osobisty na terenie Warszawy [darmowo, prosimy najpierw o kontakt telefoniczny] lub jako przesyłka [wtedy na koszt zamawiającej osoby z darowizną na cele statutowe]. Wcześniej skontaktuj się z nami: biuro@ywca.pl.

Projekt “Czwartki na czarno” Polskiej YWCA wsparł finansowo fiński oddział YWCA, który sfinansował piny i inne materiały promocyjne. Dziękujemy!

*Inspiracją do powstania tej kampanii były: