W warszawskim Klubie „Tygodnika Powszechnego” 24 kwietnia odbędzie się debata z cyklu „Debaty pokoju”, poprzedzającego XII Zjazd Gnieźnieński (Gniezno 11-14 września 2025), podejmując jeden z siedmiu obszarów tematycznych tego wydarzenia, „Wyzwanie Ekologiczne”.

Czy rozmowa o przeciwdziałaniu zmianie klimatu może jednoczyć zamiast dzielić?
W dobie narastającej dezinformacji klimatycznej prowadzenie rzeczowego dialogu na temat ochrony środowiska staje się coraz trudniejsze. Czy jednak troska o klimat musi być utożsamiana z konkretną ideologią polityczną lub religijną? Co jest potrzebne, aby mówić o ekologii w sposób, który nie polaryzuje, ale buduje porozumienie – ponad podziałami?
Wysokiej jakości debata publiczna, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest dziś kluczowa, by sprostać jednemu z największych wyzwań naszych czasów – kryzysowi klimatycznemu. (Anna Sands)
„Debata Pokoju to inicjatywa związana z budowaniem ruchu społecznego na rzecz trwałego pokoju w Polsce i Europie, środowiska ludzi, którego ambicją będzie rzeczywisty i bardzo szeroki dialog społeczny”
Z tego marzenia powstało GNIEZNO1000, czyli platforma współpracy chrześcijan na rzecz trwałego pokoju, z otwartością na wszystkich, którzy wierzą w sprawczą moc dialogu społecznego i kreatywną siłę depolaryzacji, niezależnie od swoich przekonań religijnych”
Gniezno 1000, przewodnik do przeprowadzenia Debat Pokoju
Zaproszeni goście:
Barbara Niedźwiedzka, aktywistka na rzecz praw zwierząt, członkini Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska
prof. Zbigniew Karaczun, Katedra Ochrony Środowiska SGGW
Marcel Andino Velez, dziennikarz, członek zespołu komunikacyjnego Greenpeace
Rozmowę poprowadzi Anna Sands, kierowniczka zespołu politycznego w WWF Polska
Współorganizatorami wydarzenia jest warszawski KIK i Magazyn Kontakt.
Zapraszamy na spotkanie „Ekologia ponad podziałami” w czwartek, 24 kwietnia godz.18.00, sala KIK, ul Freta 20/24A
Wszystkie tematy i idea Zjazdu są na stronie https://www.gniezno1000.pl