Start Start Kontakt Kontakt

YWCA Polska apeluje do Prezydenta i Premiera: zło dobrem zwyciężaj

Na polskiej granicy, 11.X.2021 - fot. Fundacja OcalenieJak pomóc LUDZIOM na granicy: uchodźcom czy migrantom, ale także straży granicznej i żołnierzom. Jedni są zagrożeni śmiercią ciała, drudzy - zabijają w sobie Miłość do Boga i ludzi, aby wykonać rozkazy. Apelujemy o natychmiastową pomoc Czerwonego Krzyża i jak najszybsze zorganizowanie „Okrągłego Stołu dla Uchodźców i Migrantów”.

 

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowny Panie Premierze,

Wielu ludzi w Polsce zastanawia się, jak pomóc LUDZIOM na granicy: uchodźcom czy migrantom, ale także straży granicznej i żołnierzom. Jedni są zagrożeni śmiercią ciała, drudzy - zabijają w sobie Miłość do Boga i ludzi, aby wykonać rozkazy.

Zainspirowane przykładem niedawno beatyfikowanej Matki Róży Czackiej, pomne nauk Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Księdza Jerzego Popiełuszko i wielu innych naszych sióstr i braci w przeszłości wiernych Ewangelii apelujemy o natychmiastową pomoc Czerwonego Krzyża i jak najszybsze zorganizowanie „Okrągłego Stołu dla Uchodźców i Migrantów”. Matka Czacka w czasie Powstania Warszawskiego utworzyła z siostrami w Laskach szpital. W jednej części leżeli Polacy, w drugiej - Niemcy. Umiała pomóc i jednym, i drugim.  Wspierał ją w tym drugi nowy Błogosławiony - Kardynał Stefan Wyszyński.

Biblia uczy, iż każdy człowiek, niezależnie od wyznawanej religii, światopoglądu, kultury jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Jest więc ze swej natury dobry. My ludzie, ze strachu, głupoty, słabości, dla poczucia bezpieczeństwa lub dla władzy i pieniędzy – ulegli podszeptom zła - źle czynimy. A wystarczy tylko zaufać Jezusowi, aby znaleźć w sobie dość odwagi do przyzwoitego zachowania się. Święty Jan Paweł II słowa „Nie lękajcie się” uczynił przesłaniem swojego pontyfikatu. Może miał przeczucie, że Polakom zabraknie odwagi do podążania drogą wskazaną przez Jezusa? Czym jest bowiem obawa przed migrantami i uchodźcami na granicy, jak nie tchórzostwem wobec zadania jakie postawiła przed nami HISTORIA, za sprawą Łukaszenki?

Ludzie zagrożeni śmiercią ciała teraz potrzebują niewiele – ciepłego miejsca i jedzenia, może pomocy lekarza. Podkreślamy to: zwykli ludzie, nie terroryści – kobiety, dzieci, mężczyźni niczego więcej do uratowania im życia teraz nie potrzebują. Jak im pomóc później, trzeba się zastanowić razem: rząd, organizacje pozarządowe, kościoły różnych wyznań, w tym także muzułmanie mieszkający w Polsce i Polacy – muzułmanie, oraz  wszyscy zainteresowani przy „Okrągłym Stole dla Uchodźców i Migrantów”. My, Polki i Polacy, jesteśmy bardzo innowacyjni i wierzymy, że wspólnie, w konsensusie, korzystając z doświadczeń innych krajów, stworzymy lepsze rozwiązania niż gdzie indziej wymyślono. Jeśli są wśród ludzi na granicy terroryści, to ciepłe miejsce musi mieć kraty i strażnika. I tyle.

Historia uczy, że wartości zwyciężają. Tak jak zwyciężały w czasie wojny, m.in. na Pawiaku, którego Dni Pamięci obchodziliśmy w zeszłym tygodniu.  Zwyciężały w wielu innych miejscach i chwilach historycznych. Jeszcze jedną historię przypominamy – z zamierzchłych czasów, dalekiego świata, z Haiti. To tam polscy legioniści wysłani przez Napoleona odmówili wykonywania rozkazów Francuzów i przeszli na stronę niewolników walczących o swoją wolność. Byli wierni wartościom, których nauczyli się w Polsce. Ta wierność wartościom nie tylko, że ocaliła im życie, ale spowodowała nadanie obywatelstwa tego kraju i miejsce w pamięci.

Wiele i wielu z nas pamięta, jak Ksiądz Jerzy na „Mszach za Ojczyznę” uczył nas, czym jest solidarność międzyludzka. Potrafił w mroźną zimową noc stanu wojennego iść z termosem gorącej kawy do żołnierzy na ulicach Warszawy. I powtarzał za Ewangelią „Zło dobrem zwyciężaj”. Uważamy, iż czas, aby pogranicznicy otrzymali od swoich przełożonych nowe rozkazy – ratowania życia ludzkiego. I prosimy, aby takie rozkazy zostały jak najszybciej wydane. I wtedy w duchu solidarności międzyludzkiej spotkajmy się przy „Okrągłym Stole dla Uchodźców i Migrantów”.

W imieniu Związku Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA
Prezydentka Iwona Pasichnyk,
Wiceprezydentka Alina Kozińska-Bałdyga

ikona pobierzList otwarty do Prezydenta i Premiera (PDF 409 KB)

Apelujemy o natychmiastową pomoc Czerwonego Krzyża i jak najszybsze zorganizowanie „Okrągłego Stołu dla Uchodźców i Migrantów”.