Start Start Kontakt Kontakt

Deon.pl: Jak dziś wygląda przemoc domowa?

Ilustracja: Przemoc - fot: Kat J / Unsplash

Zupa nadal za słona - tak katolicki portal Deon.pl w serii artykułów odpowiada na pytanie "Jak dziś wygląda przemoc domowa?" Tytuł to oczywiście odwołanie do znanej kampanii społecznej sprzed niemal ćwierć wieku. "Obrona osób dotkniętych przemocą to wciąż temat, o którym trzeba mówić. Głośno, wyraźnie i stanowczo" - stwierdza autorka Deonu Dominika Frydrych.

"Dzisiaj, kiedy wydaje się, że debatę o przemocy domowej zdominował ideologiczny spór wokół Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (czyli tzw. konwencji stambulskiej), chcemy mówić o sednie problemu. Dwadzieścia trzy lata po pamiętnej kampanii społecznej przypominamy, że temat się nie skończył" - pisze dziennikarka we wprowadzeniu do serii artykułów.

Jak zauważa, według aktualnych badań aż 30% Polaków potwierdza bycie sprawcą przemocy w rodzinie, a ok. 10% wciąż uznaje różne zachowania przemocowe za normalne. Więc "zupa nadal jest za słona".

“Jadłam, spałam i wychowywałam dzieci z gwałcicielem” to tytuł artykułu Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk. Jak podkreśla autorka, przemoc seksualna w małżeństwie to dramat wielu Polek, a gwałt - wbrew popkulturowym wyobrażeniom - rzadko jest napadem przez nieznajomego w ciemnej uliczce niebezpiecznej dzielnicy.  "Akt małżeństwa to nie akt własności", a polski kodeks karny nie zna rozróżnienia między gwałtem, który ma miejsce w związku, a takim, którego sprawcą jest osoba nieznajoma lub ledwie znana ofierze - zmuszanie do współżycia przez współmałżonka także jest przestępstwem, za które grozi nawet 15 lat więzienia - przypomina autorka.

"Bo szampon był za drogi" to materiał wyjaśniający czym jest przemoc ekonomiczna. Czy, jak sądzi 14% Polaków, wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wydatków to naprawdę "przejaw gospodarności współmałżonka"? O tym, jak trudna jest walka z przemocą ekonomiczną w wywiadzie opowiada Natalia Kućma, dyrektorka krakowskiej filii Centrum Praw Kobiet.

"U nas nie biją. Przemoc domowa w nauczaniu Kościoła w Polsce" to tytuł opracowania pióra Karola Kleczki. Jego wnioski nie są optymistyczne: w nauczaniu Kościoła w Polsce problemu przemocy domowej właściwie nie ma. Autor zauważa jednak, że o ile jeszcze kilka lat temu takie pojecie w ustach biskupów w ogóle się nie pojawiało, to w ostatnich miesiącach już się to zdarza - choć niemal zawsze w ich opinii źródła przemocy pochodzą z zewnątrz rodziny.

W cyklu artykułów Deonu są też dwa o charakterze niemal poradnikowym. Jak zareagować na krzyki za ścianą? A jak wtedy, gdy rodzic bije dziecko na ulicy? Aneta Cieśla, psycholożka i psychoterapeutka, w tekście "Jak reagować na przemoc? 5 propozycji na konkretne sytuacje" daje serię praktycznych porad. Bo czasem wystarczy naprawdę niewiele, żeby pomóc osobie doświadczającej przemocy. A interwencja czasem jest na wagę życia - w dosłownym znaczeniu.

Jak zapanować nad złością i gniewem? Kilka praktycznych sposobów w rozmowie z Piotrem Kosiarskim przedstawia dr Agnieszka Kozak, psychoterapeutka i wykładowca akademicki. "Kiedy już się złościmy, trudno to zatrzymać. Dlatego chodzi o to, by [...] odczytywać na bieżąco to, co się z nami dzieje" - podkreśla psychoterapeutka.

ikonka linkWprowadzenie do serii artykułów na Deon.pl - strona zwnętrzna