Światowy Dzień YWCA 2025

Światowy Dzień YWCA to dzień nawołujący do refleksji, mobilizacji i wspólnego wzrostu świadomości. W 2025 roku YWCA promuje międzypokoleniowe przywództwo w różnych pokoleniach i sektorach.

Ponieważ przestrzeganie prawa jest ignorowane, przestrzeń obywatelska kurczy się, a osobista sprawczość ulega erozji dla wielu osób, dlatego YWCA korzystając ze swojej międzypokoleniowej mądrości, rzuca wyzwanie niesprawiedliwym systemom i chce przekształcać struktury władzy.

W sercu naszego celu na 2035 rok jest nasza śmiała wizja: przyszłość, w której młode kobiety przewodzą innym, nie same, ale dzięki międzypokoleniowym systemom współdzielonej władzy i odpowiedzialności.

Wiemy, że aby zainteresować młode kobiety i dziewczęta przywództwem, musimy stawić czoła i zmienić typową dynamikę władzy, która jest kształtowana przez międzypokoleniową nierównowagę. Oznacza to kwestionowanie tradycji, norm, założeń i praktyk, które bardziej szkodzą niż pomagają. Oznacza to postrzeganie mentoringu i zbiorowego wysiłku nie tylko jako jednokierunkowego transferu wiedzy, ale jako współdzielonego przywództwa.

Tematem Światowego Dnia YWCA 2025 jest międzypokoleniowe przywództwo.

Nie mentoring. Nie hierarchia. Nie coś, tylko jeśli mamy czas.

Wspólna władza. Wspólne zasoby. Wspólna wiedza. Wzajemna odpowiedzialność.

W tym roku wzywamy ruch YWCA do zainteresowania się, zaangażowania i świętowania przywództwa międzypokoleniowego.

Wzywamy do wykorzystania tegorocznego Światowego Dnia YWCA jako dnia ponownego zaangażowania i odnowy tej wielowiekowej praktyki YWCA.

Ten temat jest zakorzeniony w dziesięcioleciach pracy i tożsamości światowego ruchu YWCA, w tym w zobowiązaniach politycznych podjętych w  Zurychu (2011) i Bangkoku (2015) oraz od lat 60. do dziś. Był on odnawiany przez zaangażowanie i przywództwo młodych kobiet. Odzwierciedla nasze głębokie przekonanie, że każde pokolenie dodaje wartości, a prawdziwa transformacja następuje, gdy przewodzimy wspólnie.

W 2025 roku zapraszamy Cię do :

  • Dzielenia się historiami i praktykami, które ucieleśniają przywództwo międzypokoleniowe.
  • Zastanowienia się nad współdzieloną władzą między pokoleniami w swojej organizacji YWCA.
  • Bycia gotową do zaangażowania się.
  • Nie tylko włączamy młode kobiety do istniejących przestrzeni — chcemy z nimi współtworzyć nowe.
  • Nie prosimy starszych kobiet, aby się wycofały — będziemy wspólnie iść naprzód, jeszcze efektywniej.

 

Czy to proste? Nie. Dlatego mamy cel, jesteśmy otwarte na zmiany i chcemy wzajemnie się wspierać.

Jeśli masz podobne podejście, przekonania, potrzeby – zapraszamy Cię do polskiej YWCA: https://ywca.pl/dolacz-do-nas/.