Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA

Jubileuszowa Rada Światowej YWCA

Trzydziesta jubileuszowa Rada Światowej YWCA odbyła się od 27 listopada do 1 grudnia 2023 r. w formie hybrydowej. Było to wydarzenie, w którym uczestniczyło 71 afiliowanych związków krajowych, 343 delegatki, 18 członkiń zarządu światowego oraz 306 obserwatorek i gości zaangażowanych w kształtowanie strategii najwyższego organu zarządzającego Światowej YWCA. Polską YWCĘ reprezentowały: Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Weronika Kluza i ks. Monika Zuber.

W jej trakcie wiele rzeczy zostało zrobionych po raz pierwszy lub w nowy sposób. Prezydentka Światowej Rady, Mira Rizeq, przekazała przewodnictwo posiedzenia trzem współprzewodniczącym, młodym członkiniom zarządu: Adriannie Sosie, Charlotte Muggeridge i Yvonne Schüpbach. Zgodnie z prawem szwajcarskim (art. 689b i art. 689d CO) oraz z uwagi na wyzwania związane z różnymi strefami czasowymi i osobistymi obowiązkami liderek YWCA, dla delegatek, które nie mogły głosować podczas sesji Rady, wyznaczono niezależnego pełnomocnika – Ryana Stantona z Międzynarodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Wprowadzono także możliwość upoważniania i przekazywania głosu przedstawicielowi niezależnemu w przypadku nieobecności delegatek podczas głosowania. Posiedzenie odbywało się na platformie cyfrowej obsługiwanej przez Lumi Global i dostosowanej do potrzeb Rady, dzięki czemu możliwy był udział w spotkaniu delegatek i obserwatorek oraz głosowanie online.

Podczas spotkania podsumowano ostatnie cztery lata działania YWCA (od spotkania w Johannesburgu w RPA) i podkreślono zdecydowaną reakcję krajowych związków YWCA na całym świecie na pandemię COVID-19. Zatwierdzono czteroletnią strategię i budżet na lata 2024–2027. Na posiedzeniu potwierdzono dobrowolne zrzeczenie się członkostwa przez trzy związki krajowe i przegłosowano pozbawienie członkostwa siedmiu nieaktywnych YWCA. Zawieszono również osiemnaście związków krajowych, które nie spełniły minimalnych warunków afiliacji na dzień 26 listopada 2023 r.

Aby zapewnić sprawne, inkluzywne, partycypacyjne, skuteczne i zrównoważone mechanizmy decyzyjne YWCA, Rada przyjęła poprawki w statucie. Obejmują one opcje prowadzenia Rady Światowej YWCA osobiście, hybrydowo lub wirtualnie, a także podejmowania decyzji przy użyciu mechanizmu głosowania w trybie obiegowym.

Rada przyjęła trzy rezolucje na następujące tematy:

Rada przyjęła również sześć oświadczeń w kwestiach takich jak:

  • zrzucenie do oceanu uzdatnionej, radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie;
  • przyjęcie i wdrożenie Deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawach Ludności Rdzennej;
  • wezwanie do zdecydowanych działań na rzecz praw kobiet na całym świecie i przeciwko głosom antyfeministycznym;
  • zapewnienie ochrony kobietom i dziewczętom doświadczającym skutków konfliktu zbrojnego w Mjanmie (Birmie),
  • apel w sprawie wpływu kryzysu klimatycznego na kobiety
  • oraz wniosek Ameryki Łacińskiej przeciwko zabójstwom kobiet i przemocy seksualnej wobec kobiet, młodzieży i dziewcząt.

Końcowe wersje wszystkich rezolucji i oświadczeń są dostępne w języku angielskim na stronie Światowej YWCA.

Na posiedzeniu wybrano nowe członkinie zarządu Światowej Rady oraz Komitetu Nominacyjnego na lata 2024–2027. Mira Rizeq została ponownie wybrana na prezydentkę Światowej YWCA, a Tina Herrera na nową skarbniczkę. Wybrano również sześć wiceprezydentek z różnych regionów.

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska

 Prezydentka Polskiej YWCA