Polska YWCA

Światowy Tydzień YWCA bez Przemocy 2023

Dzisiaj zaczyna się Światowy Tydzień YWCA bez Przemocy 2023 i trwa do 22 października. W tym roku kampania koncentruje się na przewciwdziałaniu przemocy na ekranach i ulicach. To coroczne wydarzenie, która odbywa się już od 25 lat i ma na celu podnoszenie świadomości, promowanie zmian i umożliwienie pozytywnych działań na rzecz wyeliminowania przemocy wobec kobiet, młodych kobiet i dziewcząt. Jako Polska YWCA jesteśmy całym💜za!

Tydzień bez przemocy YWCA to coroczna globalna kampania organizowana co roku w trzecim tygodniu października. Od ponad 25 lat ta kampania ma na celu podnoszenie świadomości, promowanie zmian i umożliwianie pozytywnych działań na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet, młodych kobiet i dziewcząt w całej ich różnorodności.

YWCA wzywa młodych liderów na całym świecie do zjednoczenia się w walce z przemocą. Dołącz do nas w dniach 16–21 października 2023 r., aby okazać solidarność w walce z przemocą ze względu na płeć we wszystkich przestrzeniach, w których ona występuje – w Internecie i offline. Uznajemy głęboki związek między mową nienawiści w Internecie i poza nim a przemocą wobec kobiet, dziewcząt i osób różniących się płcią. Każdy zasługuje na prawo do bycia prawdziwym sobą, do odkrywania i wyrażania siebie w sposób bezpieczny i wolny od przemocy, czy to w przestrzeni cyfrowej, czy w społecznościach.

FAKTY INFORMACJE I DANE

Globalne nękanie w Internecie: Fundacja World Wide Web podała, że ​​ponad 50% światowej populacji doświadcza lub jest świadkiem przestrzeni internetowej, która pozwala na molestowanie i przemoc bez konsekwencji.

Zaburzona koncentracja: Badanie przeprowadzone przez Amnesty International w 2017 roku wykazało, że 56% kobiet stwierdziło, że molestowanie lub molestowanie w Internecie zakłóciło ich zdolność koncentracji przez dłuższy czas.

Zagrożenie bezpieczeństwa fizycznego: Według ankiety Amnesty International. 41% kobiet, które spotkały się z przemocą w Internecie lub molestowania zgłosiło, że przynajmniej raz ich bezpieczeństwo fizyczne zostało zagrożone w wyniku tych doświadczeń online.

COVID-19: Pandemia zaostrzyła przemoc w sieci. W tym czasie na całym świecie odnotowano wzrost wykorzystania Internetu o 50–70%.

Zdrowie psychiczne: Jak wynika z badania Economic Intelligence Unit (EIU) zatytułowanego „Pomiar częstości występowania przemocy wobec kobiet w Internecie”: według tego samego badania przeprowadzonego przez Economist 35% kobiet cierpiało na problemy psychiczne w wyniku zetknięć z przemocą w Internecie, 92% kobiet stwierdziło, że przemoc w sieci szkodzi ich poczuciu dobrostanu

Badania dotyczące molestowania seksualnego pokazują, że molestowanie seksualne jest zjawiskiem powszechnym w przestrzeni publicznej. Około 93% respondentów przyznało, że doświadczyło molestowania w przestrzeni publicznej, podkreślając powszechność tego problemu.

Dotkliwość: Nękanie w przestrzeni publicznej ma różną intensywność, od wulgarnych zaczepek do niechcianego dotykania. Jednak tylko 16% kobiet, które doświadczyły molestowania, zgłosiło potrzebę szukania pomocy na policji w trakcie zdarzenia lub po nim.

Zjawisko codzienne: Molestowanie seksualne jest codziennym zjawiskiem dla kobiet, zarówno w miastach, jak i na wsi.

Podkreślajmy potrzebę tworzenia bezpiecznych i wzmacniających pozycję przestrzeni publicznych.